İsrail işgal güçleri Mescid-i Aksa içinde Filistinlilere saldırdı: En az 61 yaralı

İsrail işgal güçleri, köktenci-faşist yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskınlarını engellemek isteyen Filistinlilere saldırı düzenledi

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da köktenci-faşist yerleşimcilerin baskınlarını durdurmak bayram namazı için bir saat gecikmeli kılındı.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin haberine göre, Siyonist gruplar, Süleyman Heykeli’nin ilk yıkılışının yıldönümüne tekabül ettiği iddiasıyla dün (11 Ağustos) sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa’ya girmek için toplandı.

Bayram namazı sonrası Harem-i Şerif’in batı yakasındaki El-Meğaribe Kapısı’nda toplanan yüzlerce Filistinli, İsrail polisinden köktenci-faşist yerleşimcilere kapıyı açmamasını istedi. Ancak işgal güçleri, baskını engellemeye çalışan Filistinlileri dağıtmak üzere saldırıya geçti.

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi sözcüsü, sabahtan itibaren 1700’den fazla Yahudi yerleşimcinin camiye girdiğini ve saldırıların işgal güçleri tarafından desteklendiğini söyledi.

İsrail polisinin Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, ses bombaları ve plastik mermiyle gerçekleştirdiği saldırıda aralarında Kudüs İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi üyesi Adnan el-Hüseyin’in de bulunduğu en az 61 Filistinli yaralandı. Filistin Kızılayı, yaralılardan 16’sının tedavi için hastanelere nakledildiğini belirtti.

bdsturkiye.org