Filistinli kadın lider Halide Cerrar özgürlüğüne kavuştu

İşgalci İsrail güçleri tarafından tutuklanan ve 15 aydır tutuklu bulunan Halide Cerrar serbest bırakıldı

halide-cerrar (5)

Filistinli milletvekili Halide Cerrar 15 aylık tutukluluğunun ardından bugün (3 Haziran) serbest bırakıldı.

Sputnik’in  haberine göre, FHKC Polit Büro üyesi, insan hakları, kadın hakları aktivisti, avukat, Cerrar serbest kalmasının ardından “İsrail askerlerinin beni tutuklaması doğal çünkü ben Filistin halkının endişelerini dile getiriyorum.” dedi.

Batı Şeria’nın Tulkerm beldesi yakınlarındaki Cibara kontrol noktasında serbest bırakılan Cerrar, “İsrail askerlerinin beni tutuklaması doğal çünkü ben Filistin halkının endişelerini dile getiriyorum. İsrail, görüşlerini ifade ettikleri için Filistinlileri gözaltına alıyor ve sosyal medyada yazanları takip ediyor.” dedi.

Cerrar ayrıca, işgalci İsrail hapishanesindeki tutukluların, serbest bırakılmalarını sağlamak için Filistinli gruplara çağrıda bulunduğunu aktardı.

Filistinli milletvekili Cerrar, Nisan 2015’te işgalci İsrail güçlerinin Ramallah’taki evine düzenlediği baskında gözaltına alınmıştı.

İsrail’in “idarî tutukluluk” adını verdiği uygulamayla hiçbir suçlama yöneltilmeden 6 ay hapishanede tutulan Cerrar, daha sonra Aralık 2015’te çıkarıldığı mahkemede “yasadışı örgüt üyesi olmak ve kışkırtıcılık yapmak” suçlamalarıyla 15 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

halide-cerrar (7)

halide-cerrar (4)

halide-cerrar (8)

halide-cerrar (3)

halide-cerrar (2)

halide-cerrar (1)       halide-cerrar (9)

halide-cerrar (6)

bdsturkiye.org