FHKC Hapishane Kolu: Ulusal mücadele stratejisi inşa edilmeli

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Hapishane Kolu son dönemde Filistin Yönetimi ve Hamas arasında süren görüşmelerle ilgili bir açıklama yayınladı. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin internet sitesinde yayımlanan açıklamada direnişin Filistin halkının en önemli haklarından biri olduğu hatırlatılarak ulusal bir strateji inşasının önemine dikkat çekiliyor.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Hapishane Kolu, Filistin Yönetimi ve Hamas arasında süren görüşmelerle ilgili bir açıklama yayınladı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) işgal hapishanelerinde, uzlaşmayla ilgili olumlu gelişmeleri memnuniyetle karşılıyor ve Filistin Yönetimi başkanının Gazze Şeridi’ne yönelik cezai yaptırımları acilen geriye çekmesi gerektiğine vurgu yaparak, bu talebi reddetmeye devam etmesinin yaratacağı olumsuz etkileri konusunda uyarıda bulunuyor.

Örgüt, işgal hapishanelerindeki bütün esirlerin uzlaşmayla ilgili son gelişmeleri büyük ilgiyle izlediğini söyledi ve ayrıca ulusal birlik ve mümkün olan her araçla işgale direnme hakkı için halklarının yanında duracağını vurgulayarak uzlaşma anlaşmasının uygulanmasının ulusal hakları ve halkın haklarını koruyacağını ümit ettiğini ifade etti.

Hapishane Kolu, direnişin silahlarının her zaman meşru silahlar olduğunu ve bu tür silahlara zarar verme veya el koyma yönünde herhangi bir teşebbüsün Filistin halkının direnme hakkının ihlali olacağını vurguladı. O yüzden, her türlü uzlaşma işgalle olan kavgayı yönetecek ve halkımızın temel haklarından olan işgale direnme hakkı konusunda herhangi bir tavizi reddeden berrak bir politika oluşturacak bir ulusal mücadele stratejisinin inşa edilmesini sağlama almak zorundadır.

Cephe, açıklamasını Filistin meclisini düzenleyecek kapsamlı seçimler yapmanın önündeki tüm engellerin aşılması, özellikle de Filistin Ulusal Konseyi’nin Filistin’in tüm politik renklerinin katılımıyla toplanması ihtiyacına vurgu yaparak bitirdi. En önemli görev yaşadıkları her yerlerde halkımızı ulusal bir zeminde temsil edecek Filistin Kurtuluş Örgütü’nü yeni bir ulusal ve demokratik temelde yeniden inşası ve, işgale, işlediği suçlara ve bir bütün olarak Filistinlilerin var oluşuna son vermeyi amaçlayan bütün projelerine karşı duracak bir stratejinin devreye sokulmasıdır.

[FHKC’nin resmi sitesindeki 4 Ekim tarihli İngilizce orijinalinden Ayşe Düzkan tarafından bdsturkiye.org için haberleştirilmiştir.]