BDS Türkiye: Gazze bombardımanına ortak olmayın!

HjazyDailyLifeGaza902.jpgDün gece İsrail Gazze’ye yoğun bir bombardıman düzenledi. 2014 yazında gerçekleşen, 52 gün süren ve 500 bin Gazzeliyi evsiz bırakan bombardımanın yarattığı yıkım tamir edilmemişken, Gazze yeni hava saldırılarıyla yüz yüze kaldı, özellikle direniş örgütlerinin mevzileri hedef alındı. Gayrımeşru İsrail işgal gücünü, bir kere daha Filistin halkına saldırdığı için lanetliyoruz.

Bu bombardıman, iki gün önce TBMM’de kabul edilen Türkiye ve İsrail arasındaki anlaşmanın vehametini bir kez daha gözler önüne seriyor. Gazze ablukasına dair tek bir ifadenin yer almadığı, bunun yerine Gazze’ye -zaten önceden de “İsrail üzerinden” gerçekleşen- yardımları vurgulayan bu anlaşma, hiçbir biçimde Filistinlilerin yararına olmamış, aksine işgali meşrulaştıran bir rol oynamıştır. Her fırsatta İslami göndermelere başvuran iktidar, Yahudileştirilmesine karşı Filistinlilerin kanları ve canları pahasına mücadele ettikleri bu kentin, İsrail temsilcilerinin imza attıkları şehir, yani bir anlamda İsrail’in başkenti olarak gösterilmesine de ses etmemiştir.

Bu anlaşmayla Mavi Marmara’da yakınlarını kaybedenlerin davalarının düşürülmesiyle uluslararası düzeyde bir kere daha cezasız kalan İsrail saldırganlığı, dün gece tekrar Gazze halkına yöneldi. Tam şu günlerde İsrail zindanlarında onlarca esirin, idari tutukluluk uygulamasına karşı açlık grevi sürdürdüğü, bunların içinden Bilal Kayed’in grevin 69. gününde ve ölüm sınırında olduğu da unutulmamalıdır.

Filistinlilerin, hiçbir devletin himayesine ihtiyacı yoktur, Filistin halkının İşgalci İsrail’e karşı halkların dayanışmasına ihtiyacı vardır.

Baskı, işgal, bombardıman karşısında etkili olan ve olacak olan şey, Filistin halkının direnişi ve İsrail’in tecrit edilmesidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, dün geceki bombardıman karşısında kararını gözden geçirmeye ve bu anlaşmayı iptal etmeye davet ediyoruz.

BDS Türkiye (Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi)

22 Ağustos 2016