Filistin BDS Ulusal Komitesi’nden boykot çağrısı

Filistin BDS Ulusal Komitesi (BNC), İsrail işgal güçlerinin Gazze’de gerçekleştirdiği soykırıma katkı sunan Carrefour, Burger King, McDonalds, Domino’s Pizza, Papa John’s ve Pizza Hut’a yönelik boykot çağrısı yaptı.

Kuşkusuz ki küresel ekonominin bir parçası olan birçok global şirket, İsrail’in bugün Gazze’de 2.3 milyon Filistinliye karşı yürüttüğü soykırımın suç ortağıdır ve bu şirketlerin bir kısmı işgal devleti İsrail ekonomisinin içinde değişen derecelerde yer almaktadır. Bu işletmeleri, İsrail’in Filistinlilere karşı işlediği suçlara verdikleri destekten sorumlu tutmak, boykot ve yatırımların geri çekilmesi talebinin hedefi yapmak, tabandan gelen barışçıl girişimlerdir ve meşrudur.

BDS Hareketi olarak, çalışmamızın esasını hedeflenmiş ve stratejik boykotlar oluşturuyor; bu, hedefsiz ve rastgele boykotlar yerine, etkimizi en üst düzeye çıkarmak amacıyla, başarı şansımızın daha yüksek olacağı, kesinlikle İsrail ile en büyük suç ortaklığı içinde olan belli sayıda hedeflere odaklanmak anlamına gelmektedir. Örneğin BDS Hareketi, apartheid rejiminde kanıtlanmış rolleri ve İsrail’in Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerinde suç ortaklığı yaptıkları gerekçesiyle Carrefour, Siemens, Puma ve diğerlerine karşı boykot ve yatırımların geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Carrefour gibi bazı şirketler İsrail işgal ordusuna binlerce yardım kolisi bağışlayarak İsrail’le olan işbirliğini pekiştirmiş ve böylece İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları doğrudan desteklemiştir.

McDonalds, Domino’s Pizza, Papa John’s ve Pizza Hut gibi diğer şirketler de işgal kuvvetlerine ‘cömert’ gıda bağışlarında bulunmuştur. Bu şirketlerin tamamı, çeşitli ülkelerdeki şubelerinin tamamen veya kısmen yerel işletmelere ait olup olmadığına bakılmaksızın boykot edilmeyi ve hisselerinin elden çıkarılmasını hak etmektedir.

Bu şirketlerin yönetim kademeleri, önde gelen soykırım uzmanları tarafından “tam anlamıyla bir soykırım” diye tanımlanan süregelen askeri saldırganlığa İsrail’de yer alan şubelerinin destek olmasına izin vererek suç ortağı olmaktadır. İşgalci İsrail’i ve onun Gazze’deki halka karşı yürüttüğü soykırımı destekleyen şirketler üzerindeki baskının devam etmesini destekliyoruz.

bdsturkiye.org