Boğaziçi Üniversitesi rektörüne açık mektup

Sayın Prof. Dr. Kadri Özçaldıran

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü;

İsrail Beit Berl Rektörü Prof. Tamar Ariav ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Miri Rosman’ın önümüzdeki günlerde Boğaziçi Üniversitesi’ni ziyaret ederek iki üniversite ve birimleri arasında işbirliğini geliştirmek üzere görüşmeler yapacaklarını öğrendik.

Türkiye’nin sancılı ve baskıcı ortamında anlatım özgürlüğüne ve eleştirel düşünceye sahip çıkan birçok girişimde Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin katkısı, kimilerinde öncülüğü olduğunu biliyoruz.

Bu nedenle Boğaziçi Üniversitesi’nin bir İsrail üniversitesiyle kurumsal düzeyde ilişki kurduğu haberi bizi kaygılandırdı.

İsrail devletinin Filistinlilere uyguladığı işgal, sömürgecilik ve ayrımcılığa karşı farklı politik eğilimlerden Filistinli örgüt ve bireylerin yaptığı, dünyanın her yerindeki Filistinlilerle birlikte İsrail içindeki ve dışındaki vicdan sahibi Yahudilerden ve adalet özlemi duyan tüm insanlardan gördüğü destek büyümekte olan Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar (BDS) çağrısı Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde de önce İsrailli yönetmen Udi Aloni, daha sonra da Hrant Dink Düşünce Özgürlüğü Ödülü konuşmasında Naomi Klein tarafından dile getirilmişti.

İsrail’in birer devlet organı olarak işlev gören akademik ve kültürel kurumlarına yönelik boykot da, İsrail’i uluslararası hukuka ve insan haklarına uymaya zorlamaya yönelik şiddet dışı yöntemlerin başında gelen BDS kampanyasının önemli bir parçası.

Akademik boykot kampanyası, kuşkusuz, sırf İsrailli olduğu ya da bir İsrail üniversitesinde çalıştığı için bilim insanlarının ya da ürünlerinin dışlanması anlamına gelmiyor. Ancak, Beit Berl Üniversitesi web sitesinde de verilen bilgilere bakılırsa, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan ziyareti Ariav ve Rosman’ın kişisel ziyareti olarak yorumlamak zor.

Beit Berl çalışanları arasındaki birçok bilim insanıyla da paylaştığımız kaygı, bu üniversite ile KURUMSAL düzeyde ilişkiye geçmekle, İsrail üniversitelerinin işgal ve sömürgecilik rejimini destekleme ve meşrulaştırma işlevine onay verilmiş olacağıdır.

Saygılarımızla,

BDS Türkiye (Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi)

bdsturkiye.org