Söyleşi | Halide Cerrar: Filistinli kadınlar hem işgalden hem de cinsiyet temelli ayrımcılıktan muzdarip

Filistinli feminist milletvekili Halide Cerrar BDS Türkiye’nin sorularını cevapladı. Uluslararası kadın grevi çağrısıyla dayanışmasını ifade eden Cerrar Filistin’de, özellikle tutuklu kadınların sorunlarına dikkat çekti.

halide-cerrar

– 8 Mart arifesinde Filistin’de yaşayan kadınların durumu nasıl?

İşgal altında yaşayan Filistinli kadınların durumu aşırı derecede karmaşık çünkü iki kat baskıyla yüz yüzeler. Birincisi, uzun İsrail işgali ve pratiklerinin sonuçlarından muzdaripler. İkinci olarak cinsiyet temelli ayrımcılık ve şiddetin acısını yaşıyorlar. İşgalle ilintili olarak Filistinli kadınlar sosyo-politik adaletsizliklerin, ekonomik zorlukların ve keyfi politik tutuklamaların yükünü taşıyor.

Bugün, 12’si 18 yaşın altında çocuklar olmak üzere 58 kadın İsrail hapishanelerinde parmaklıklar arkasında tutuluyor. Onların hapsedilme koşulları özellikle ağır, bunun ana sebebi kadın tutuklu merkezlerinin yeri, tutukluluk tesislerinin içindeki alanın sınırlılığı ve hapishane ve mahkemelere götürülürken yaşadıkları aşırı baskı. Şu anda hapiste olan kadınların çoğu tutuklanırken yaralanmıştı ve tutukluluk merkezlerindeki uygun tıbbi bakımın eksikliğinden muzdaripler. Ayrıca birçok kadın çocuklarının hapiste olmasından kaynaklanan sebeplerle cefa çekiyor. Mülteci kadınların çektikleri sadece Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde yaşayanlarla sınırlı değil, bütün Diaspora’yı da içeriyor; 1948’den beri 6 milyondan fazla Filistinli mülteci yerlerinden edildi ve zorla anayurtlarından atıldı.

– Filistinli kadınlar 8 Mart’ı nasıl kutlayacak?

Filistinli kadınlar, İsrail kontrol noktalarının önünde gösteri yaparak Kadınlar Günü’nü kutlayacak. Filistinli kadın grupları, toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve ayrımcılıkla ilgili meseleler de dahil olmak üzere, kadınların mevcut toplumsal ve politik statülerini değerlendirip ele alabilmek için atölye ve seminerler düzenleyecek.

– 8 Mart’ta kadın grevi çağrısıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

ABD’nin (kadınlar üzerinde orantısız etkileri olan) genel emperyalist politikalarına ve Donald Trump ve özellikle de faşist politikalarına karşı kadın grevi çağrısını destekliyoruz, bu kadınlarla dayanışma içindeyiz.

bdsturkiye.org