BDS Türkiye: Albayrak-Steinitz görüşmesiyle Filistin gazının yağmalanması süreci resmen başladı!

israil_turkiye_enerji_bakanlari_gorusmesi_13ekim_aa

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz bugün (13 Ekim) 23. Dünya Enerji Kongresi’nin düzenlendiği İstanbul Kongre Merkezi’nde bir araya geldi. Bu görüşme 2010’daki Mavi Marmara saldırısından sonra Türkiye ve İsrail arasında bakanlar düzeyinde yapılan ilk görüşme oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “İsrail’den Türkiye’ye doğalgaz ihracatı fırsatları detaylıca görüşüldü” denildi ve “Filistinlilere elektrik temin etmenin yolları ele alındığı” söylemi öne çıkarıldı.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ise yaptığı basın toplantısında daha “açık sözlü” davranarak öncelikle ve temel gündemlerinin “iki ülke arasında doğalgaz boru hattı inşa edilmesi olasılığı” olduğunu söyledi. Steinitz, “başka seçenekleri” olduğunu ancak Türkiye’nin “çok önemli” olduğuna da dikkat çekti!

Bu görüşmenin temel amacı, çalınan Filistin gazının nasıl yağmalanacağıdır.

BDS Türkiye olarak bir kez daha yineliyoruz, “İsrail’in doğalgazı” denilen şey aslında Filistin halkınındır ve işgal devleti, on yıllardan beri Filistin’in doğalgazını ve diğer doğal kaynaklarını sistematik olarak yağmalamaktadır.

Türkiye ve işgalci İsrail arasındaki “normalleşme” anlaşması ile ne Gazze ablukası hafifletilmiş ne de Filistinlilere uygulanan zulüm son bulmuştur. Bu anlaşma ile Gazze ablukası, Türkiye tarafından meşrulaştırıldı.

Albayrak ve Steinitz görüşmesiyle de Filistin doğalgazının yağmalanması süreci resmi olarak başlamış oldu.

Türkiye, Filistin halkına ait olan doğalgazın satılmasında, satın alınmasında ve transferinde oynayacağı rol ile işgalci İsrail’in suç ortağı olmaktadır.

AKP iktidarı, bir yandan “Gazze’deki ambargo Türkiye’nin öncülüğünde kalkmış oluyor” yalanıyla işgalci İsrail’in ablukasını meşrulaştırıyor, bir yandan da Filistin halkından çalınan doğalgazın ticareti için İsrail’le anlaşıyor.

BDS Türkiye olarak bir kez daha söylüyoruz; işgalci İsrail’le “normalleşme”yi reddediyoruz, Filistin halkı ile gerçek bir dayanışma için İsrail’in ekonomik, diplomatik, askeri, akademik ve kültürel alanlarda boykot edilmesi çağrımızı yineliyoruz.

Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot!

Gazze ablukasına kaldırılsın!

Filistin gazının yağmalanmasına son!

Siyonist İsrail’le “normalleşme” olmaz!

BDS Türkiye